Onlangs plaatste ik een oproep op Instagram of jullie dingen wilden weten rondom leven van een uitkering. Hierop heb ik een paar vragen gekregen, die ik graag voor jullie wil beantwoorden.
Op jezelf wonen met een uitkering. Voor sommige mensen lijkt het onmogelijk, maar toch ben ik al 10 jaar uit huis. Hoe ik dat heb gedaan deel ik met jullie. Al eerde schreef ik een artikel over rondkomen met een Wajong uitkering.
Op jezelf wonen
Toen ik uit huis ging was ik 18. Met mijn toenmalige vriendje verhuisde ik vanuit Deventer naar Groningen. Een huisje huren, inrichten en verder ook nog rondkomen… Het is best een uitdaging, maar het is ook gelukt. Wat ik wel moet zeggen is dat ik een groot deel van mijn spaarrekening heb moeten aanspreken in die tijd.
Ik begon natuurlijk als student. Daarom ontving ik studiefinanciering en had daarbij een maximale lening. Dit maakte dat ik rond de €750 per maand te besteden had. Onze huur was, zonder huurtoeslag rond de €500. Gelukkig hadden we wel recht op huurtoeslag én we konden de kosten delen. Hierdoor was het best goed te doen.
En toen…
Ging het uit. Ja, dat heb je natuurlijk nooit echt in de hand. Na een jaar was de relatie voorbij. In 2011 heb ik een kamer van 10 m2 gevonden. Dit was €285 inclusief alles en gelukkig ook met huurtoeslag. Het is namelijk best wel even uitvogelen hoeveel je dan in je eentje over houdt. Hier heb ik ongeveer drie jaar gewoond. In 2011 kreeg ik op een gegeven moment naast de studiefinanciering ook Wajong. Dit zorgde ervoor dat ik iets meer geld te besteden had en ook wat leuke dingen kon doen nog.
In 2015 ging ik weer verhuizen. In het vorige huis had ik het totaal niet naar mijn zin namelijk en ik wilde ruimte. Ik kreeg een studio met alles voor mezelf (keuken, badkamer en toilet). Alleen de wasmachines hoefden gedeeld te worden en mijn woonruimte werd drie keer zo groot. Hiervoor betaalde ik €400 en kreeg ik wederom huurtoeslag. Inmiddels moest ik volledig rondkomen van de Wajong en dit bedrag lag toch wat hoger dan voorheen.
Vorig jaar was mijn ‘laatste’ verhuizing. Een heus appartement, met 2 slaapkamers. Het voordeel is, hoe hoger de huur, je huurtoeslag wordt ook meer. Dat maakt het voor mij mogelijk om op mezelf te (blijven) wonen. Daardoor komt de huur nog steeds niet boven de €300 uit. Daar moet natuurlijk nog wel gas/licht/water en internet bij op.
Onverwachte kosten
Mijn spaarrekening heeft het soms zwaar te lijden onder op mezelf wonen. Maar ik probeer toch maandelijks een bedrag te sparen. Soms heb je te maken met onverwachte rekeningen of dingen die kapot gaan. Het kan dan voorkomen dat je een financieel probleem hebt.
Een voordeel is dat ik mijn wasmachine huur. Wanneer hier iets kapot aan is wordt hij gratis vervangen of gemaakt. Dat vind ik het bedragje per maand wel waard. Bovendien heb ik gewoon een grote trommel van 7 kg. Hierdoor kan ik alles wassen wat ik wil.
Daarnaast, als het echt nood is, kan je ook aankloppen bij de gemeente. Onder bijzondere bijstand kan je een bedrag(je) ontvangen om bijvoorbeeld je koelkast, vriezer of wasmachine te vervangen. De voorwaarden hiervoor verschillen per gemeente, maar het gaat om 1 apparaat per kalenderjaar. Vaak tweedehands bij specifieke winkels, maar sommige apparaten mag je ook nieuw aanschaffen.
Overige hulpmiddelen
Via het Nibud kan je een berekening maken van het bedrag wat je aan huur kwijt zou kunnen zijn. Dit wordt gebaseerd op de gegevens die je zelf invoert, passend bij jouw situatie.
Daarnaast: Vraag toeslagen aan. Dit kan je al een heel eind op weg helpen. Vaak worden uitkeringen ook hoger wanneer je op jezelf woont ten opzichte van wanneer je thuis woont.
Voor mensen met een laag inkomen is het mogelijk om een (gedeeltelijke) kwijtschelding aan te vragen voor de gemeentelijke heffingen en waterschapsbelasting. Financieel scheelt dit aanzienlijk.
En voor chronisch zieken: bij sommige gemeentes kan je een ‘tegemoetkoming chronisch zieken’ aanvragen. In Groningen krijg je dan €330 per jaar terug. Daardoor betaal je zelf maar €55 aan je eigen risico of het is een tegemoetkoming op de zorgkosten die je maakt.
–
Benieuwd hoe ik leuke dingen doe, op vakantie ga, sociale activiteiten onderneem en bespaar op boodschappen? Ik behandel het allemaal in de komende weken.
Wat is jouw ultieme ‘op jezelf woon tip’ voor mensen met een uitkering?
Leave A Reply